Hirudoterapia

Czym jest HIRUDOTERAPIA ?

Hirudoterapia to naturalna metoda leczenia różnorodnych dolegliwości zdrowotnych z wykorzystaniem pijawek, znana ludzkości od ponad 2 tysięcy lat. Zabieg polega na przystawieniu specjalnie w tym celu wyhodowanych pijawek medycznych i pobudzeniu naszego organizmu do procesu samoleczenia.

Hirudoterapia została zakwalifikowana w Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Medycznych (99.991 – Terapia pijawkowa), gdzie określone zostały zasady dla bezpieczeństwa i zdrowia pacjenta. Nazwa metody wywodzi się z łacińskiego słowa hirudo, czyli pijawka. Co prawda w przyrodzie istnieje kilkaset gatunków pijawek, ale w celach leczniczych wykorzystuje się wyłącznie kilkanaście z nich, wyhodowanych w sterylnych warunkach.

Z punktu widzenia polskiego prawa hirudoterapia to niekonwencjonalny sposób leczenia, jednak w krajach takich jak Niemcy, Rosja, Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone leczenie pijawkami jest traktowane jako normalna metoda leczenia i jest ona wykorzystywana przez lekarzy. U nas w kraju hirudoterapia to dziedzina medycyny akademickiej, wykorzystywana przez lekarzy przy replantacji kończyn, palców, czy uszu. Ponadto istnieje mnóstwo dowodów potwierdzających pozytywne działanie pijawek na różnorodne dolegliwości.

Na co pomoga HIRUDOPRAKTYKA?

Sekret hirudoterapii tkwi w leczniczych właściwościach, jakie posiada wydzielina gruczołów ślinowych pijawki. W jej wydzielinie znajduje się ponad 100 związków biochemicznych, wykazujących pozytywne działanie na ludzki organizm. Jednym z najważniejszych jest hirudyna – najlepszy istniejący lek przeciwzakrzepowy.

Wciąż trwają eksperymenty mające na celu w sztuczny sposób wytworzyć produkowane przez pijawki lekarskie związki, jednak do tej pory nie udało się tego uczynić. Po przystawieniu pijawki do skóry pacjenta do jego organizmu zaczynają przenikać związki zawarte w ślinie pijawek, wywołując tym samym szereg zmian biochemicznych. Substancjom tym przypisuje się właściwości przeciwzakrzepowe
oraz rozszerzające i uszczelniające naczynia krwionośne. Mają one również działanie przeciwhistaminowe, przeciwbólowe oraz antybiotyczne.

Hirudoterapia nie jest remedium na wszystkie choroby, jest jednak wiele schorzeń, na które leczenie pijawkami może pomóc. Istnieją dowody na to, że pijawka lekarska jest w stanie złagodzić dolegliwości, jakie powodują choroby takie jak:

• choroby układu sercowo-naczyniowego,
• wrzody żołądka i dwunastnicy,
• nadciśnienie i niedociśnienie,
• alergie,
• choroba niedokrwienna serca,
• bóle serca,
• zakrzepowe zapalenie żył (żylaki),
• wysoki cholesterol,
• choroby skóry,
• hemoroidy,
• trudno gojące się rany,
• krwiaki i zakrzepy,
• choroby płuc i oskrzeli,
• choroby kobiece,
• bóle stawów,
• bóle kręgosłupa,
• reumatyzm,
• zapalenie korzonków,
• miażdżyca,
• depresja,

Ponad 20 lat temu, w 1996 roku badania naukowe potwierdziły korzystne działanie hirudozwiązków na stymulację wzrostu komórek nerwowych. Z tego tytułu pokłada są duże nadzieje w możliwości leczenia pijawkami poporodowych porażeń mózgowych u dzieci oraz choroby Parkinsona i Alzheimera.

Przeciwwskaania do stosowania pijawek

• Nigdy nie stawiamy pijawek kobietom w ciąży. Zawarte w wydzielinie gruczołów ślinowych pijawek hirudozwiązki mogą wpływać na przebieg rozwijającej się ciąży, a w skrajnych przypadkach powodować poronienia.

• Nie przystawiamy pijawek ludziom chorym na hemofilię, wykazującym symptomy skrajnego wyniszczenia organizmu, a także będącym pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

• Nigdy nie przystawiamy pijawek pacjentom będącym w trakcie leczenia farmakologicznego z wykorzystaniem antykoagulantów. Zabieg hirudoterapii w takim przypadku może być przeprowadzony dopiero po przerwie trwającej przynajmniej tydzień. W przeciwnym razie krwawienie z ranki, gdzie przyssana była pijawka, może trwać bardzo długo (nawet do 48 godzin).

• Należy zachować szczególną ostrożność w przypadkach, gdy ciśnienie krwi wynosi 60/80 lub nieco mniej. Po seansie
hirudoterapii prawie zawsze u pacjentów występują zawroty głowy i osłabienie ogólne.

• Nie przeprowadzamy zabiegu hirudoterapii przy silnej anemii.

• Bardzo ostrożnie przeprowadzamy sesje hirudoterapeutyczne alergikom, gdyż mogą oni być uczuleni także na hirudozwiązki. U takich pacjentów przy pierwszym seansie przystawiamy maksymalnie 4 pijawki.

• Z założenia nie leczymy pijawkami dzieci poniżej 10. roku życia. Wyjątek stanowić mogą tylko przypadki bardzo szczególne oraz replantacje.

Ja wygląda zabieg

Sam proces stawiania pijawek nie jest zabiegiem zbyt skomplikowanym, pod warunkiem, że jest wykonywany przez osobę zaznajomioną teoretycznie i praktycznie z zasadami hirudoterapii. Według tradycyjnych zasad leczenia pijawkami w całym kompleksowym procesie hirudoterapeutycznym należy zastosować tyle pijawek, aby na 1 kg masy ciała chorego przypadała jedna pijawka.
W jednym seansie terapeutycznym przystawia się jednorazowo od 2 do 9 pijawek (bardzo rzadko 10 lub 20 szt.), w 3 –
do 5 – dniowych odstępach czasu. Jeden seans terapeutyczny trwa od 45 do 90 minut (przeciętnie 75 minut) i zależy głównie od płci, wieku oraz miejsca postawienia pijawek. Jeśli jest to uzasadnione rodzajem schorzenia oraz jego ciężkością, a przede wszystkim postępami w przebiegu leczenia, to za jakiś czas (3 do 6 miesięcy) sesję terapeutyczną powtarza się ponownie, ustalając dla danego pacjenta i każdej kolejnej sesji niezbędną ilość przystawianych pijawek, czas przerw międzysesyjnych oraz długość trwania każdej sesji. W indywidualnych bądź skrajnych przypadkach
prowadzenie hirudoterapii może różnić się w sposób diametralny od podanych powyżej zasad ogólnych.

SUBSTANCJE W GRUCZOŁACH PIJAWEK

1. Hialuronidaza– ułatwia przedostawanie się do organizmu pacjenta leczniczych substancji, zwiększa przenikalność tkanek, ścianek naczyń. Przy jej pomocy dochodzi do rozkładu kwasy hialuronowego, który stanowi podstawową substancję tkanki łącznej

2. Bdelina– jest inhibitorem proteaz (trypsyna, chymotrypsyna, plazmina), wykazuje silne działanie antytrypsynowe i antyplazminowe.

3. Hirudyna– substancja białkowa hamująca krzepniecie krwi

4. Hementyna– enzym zapobiegający krzepnięciu krwi. Rozkłada utworzone już zakrzepy

5. Eglina– wykazuje silne działanie przeciwzapalne. Stanowi bardzo aktywny antyutleniacz, potężny inhibitor proteaz.

6. Destabiliza– działanie neurotroficzne oraz fibrynolityczne, stymuluje wzrost włókie nerwowych, rozpuszcza stare skrzepy.

7. Bakterie symbiotyczne
Terapia pijawkami lekarskimi ( hirudoterapia ) znajduje się w Międzynarodowym Spisie Procedur Medycznych ICD-9. w Polsce
ICD-9 PL (wersja 5.19) i posiada numer katalogowy 99.991 służących jako podstawa do rozliczeń z NFZ.
W 2004 roku Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wprowadziła pijawki do medycznych sposobów leczenia i zezwoliła na legalną dystrybucję pijawek.W Europie posiada status „produktu medycznego”.
Trudno nazwać chorobę, na której leczenie nie miałyby wpływu pijawki i nie dałoby dobrego efektu
terapeutycznego. Dlatego zakres hirudoterapii jest naprawdę ogromny. Wynika to z przewagi, jaką ma
nad innymi metodami leczenia. Głównym z nich jest brak negatywnych konsekwencji. Drugi to brak
skutków ubocznych. Trzeci to minimum przeciwwskazań. I wreszcie czwarty i najważniejszy to złożony
wpływ na organizm, oparty na trzech rodzajach działania terapeutycznego tych substancji, które są
zawarte w ślinie pijawki. Wszystkie te zalety dają prawo do stosowania hirudoterapii w różnych
dziedzinach medycyny: w ginekologii, urologii, kardiologii, stomatologii, gastroenterologii, neurologii itp.

Przy pomocy pijawek można rozpuścić kamienie nerkowe, leczyć niepłodność i nadciśnienie, wzmocnić
odporność i łagodzi ataki astmy oskrzelowej.
Pijawka jest wyjątkowym uzdrowicielem, który ma zarówno lokalny, to znaczy lokalny, jak i złożony wpływ na ludzkie ciało. Ważne jest również to, że pijawka daje silny efekt terapeutyczny nawet w przypadkach, gdy choroba jest zaniedbana i nie można jej wyleczyć innymi metodami. Dla takich pacjentów jedynym ratunkiem jest hirudoterapia.

Inną cechą hirudoterapii jest to, że pijawka to nie tylko lekarstwo, ale żywa istota z własną
bioenergetyką. Przenosząc tę energię do organizmu człowieka, normalizuje wymianę energii w tych
narządach, które ucierpiały w wyniku choroby.
Ponadto pijawka ma silny efekt odruchowy, reprezentując żywą igłę, czyli będącą środkiem do
akupunktury. W wyniku tego aspektu jego zakres ulega dalszemu rozszerzeniu. Hirudoterapia jest w
stanie rozwiązać takie problemy jak nerwica, bezsenność, niepokój, drażliwość, zwiększa sprawność i kreatywność człowieka, dając poczucie szczęścia i radości z życia

Czy zabieg jest bolesny?

Nie! Nie boli. Zabieg jest bezbolesny. Pijawki po postawieniu na skórę rozpoczynają leczenie i pozostają nieruchomo w jednym miejscu, nie przemieszczają się. Niektóre osoby odczuwają lekkie pieczenie lub ukłucie porównywane z ukłuciem komara. W trakcie zabiegu można korzystać z laptopa, czytać lub po prostu odpoczywać. Zawsze podkreślam, że wbrew pozorom hirudoterapia to delikatny zabieg i jeżeli ktoś odczuwałby jakikolwiek dyskomfort, pijawka zostanie natychmiast w sposób bezbolesny usunięta.

• LECZENIE ŻYLAKÓW
Pijawki działają oczyszczająco na skrzepy w żyłach. Następuje poprawa krążenia krwi, skóra staje się cieplejsza i gładsza, poprawia się ukrwienie i dotlenienie tkanek, usprawnia się przepływ chłonki, rozszerzają się naczynia włosowate, usuwane zostają toksyny. Pijawki dostarczają związki, które odbudowują komórki i przerywają trwające procesy zapalne. W leczeniu pijawkami bardzo ważne jest ich działanie antykoagulacyjne (obniżanie krzepliwości krwi) i trombolityczne (niszczenie skrzepów). Ponadto, pijawki obniżają poziom tróglicerydów we krwi, które przyczyniają się do powstawania zatorów żylnych. Zastosowanie pijawek przynosi wyraźną ulgę w cierpieniu. Żylaki po zabiegu ulegają wyraźnej redukcji, mniejsze ustępują całkowicie, większe, które trwały wiele lat i zniekształciły naczynia żylne, ustępują nieco wolniej. Bez względu na ich rozmiar, ulga w bólu przychodzi natychmiast po zabiegu.

• LECZENIE PAJĄCZKÓW ŻYLNYCH
Zadziwiające jest, że najczęściej już w trakcie zabiegu żyły się obkurczają i widać gołym okiem ich zwężenie –
przypominają wtedy swym wyglądem zaledwie cienkie niteczki pod skórą, a z czasem zanikają całkowicie.

• PIJAWKI A BÓLE ZATOK
Najlepiej zilustruje to przykład. Pani w wieku 35 lat, która uskarżała się na przewlekłe bóle zatok i głowy, przez wiele lat
każdy dzień zaczynała od silnych leków przeciwbólowych. Po pierwszym zabiegu zatoki oczyściły się i jeszcze tego
samego dnia dolegliwości ustąpiły. Obecnie zabieg powtarza raz w roku.

• OTYŁOŚĆ. CZY PIJAWKI POMAGAJĄ SCHUDNĄĆ?
Stawianie pijawek leczniczych (Hirudo medicinalis) w okolicy wątroby ma za zadanie oczyszczenie i przywrócenie prawidłowych funkcji tego narządu do stanu normalnej pracy. Wywiera to ogromny wpływ na odchudzanie, ponieważ przywrócona zostaje właściwa gospodarka tłuszczowa. Strawiony pokarm zostaje prawidłowo spalony i zamieniony na energię, a nie jak w przypadku problemów z wątrobą, odłożony jako kolejna tkanka tłuszczowa. Spadki wagi są zróżnicowane, ale jeżeli nie występują inne choroby powodujące otyłość, to oczyszczenie wątroby daje doskonałe rezultaty bez dodatkowych diet i wyrzeczeń. Istnieją osoby, które po hirudoterapii ważą mniej o 20, czy nawet 30 kg.

• STOPA CUKRZYCOWA
Hirudoterapia daje rewelacyjne wyniki w leczeniu różnego rodzaju przewlekłych ran, przywracają krążenie krwi w chorej kończynie, przez co następuje poprawa jej stanu i zagojenie ran. W przypadku stopy cukrzycowej najlepsze efekty osiągane są w możliwie najwcześniejszych stadiach rozwoju choroby. Dzięki skojarzonemu działaniu i larwoterapii gdzie rana zostaje oczyszczona przy pomocy larw w tzw. biochirurgii, a pijawki dodatkowo przywracają krążenie w stopie. Udaje się przez to uratować wiele zagrożonych amputacją stóp. Wymaga to nieco cierpliwości, ale okazuje się zupełnie możliwe. W przypadku stosowania larwoterapii stosuje się opatrunki firmy BIOMANTIS. Powodują one dezynfekcję rany nawet w przypadkach skomplikowanych gdy stosowane antybiotyki nie przynoszą efektów. Należy zaznaczyć, że każdy zabieg przeprowadzony na dowolne schorzenie oddziaływuje na cały nasz
organizm – dzięki zabiegom rozpuszczają się różnego rodzaju złogi i skrzepy, pozbywamy się toksyn z naszego organizmu, poprawia się funkcjonowanie narządów. Ma tu też duże znaczenie wyrównanie ciśnienia a nawet obniżenie poziomu cukru i cholesterolu w organizmie.

• CHOROBY SERCOWO- NACZYNIOWE
Przy miażdżycy i chorobie wieńcowej stawianie pijawek wielokrotnie zmniejsza ryzyko zawału. Ze względu na przeciwzakrzepowe, fibrynolityczne i przeciwagregacyjne działanie składników z wydzieliny ślinowej pijawki są przykładane pacjentom z chorobami zakrzepowo-zatorowymi, z nadciśnieniem, z miażdżycą oraz osobom po zabiegach plastycznych zwłaszcza po replantacjach.

• CHOROBY ZAKRZEPOWO-ZATOROWE
Hirudyna jest głównym związkiem przeciwzakrzepowym wydzielanym przez pijawki. Jest ona silnym inhibitorem trombiny. Wykazano, że jest to substancja bardziej efektywna w zapobieganiu udarom i zawałom niż kwas acetylosalicylowy (popularna aspiryna i podobne) czy heparyna. Antykoagulanty zawarte w ślinie pijawek ograniczają powstawanie zakrzepów. Istotne są również substancje przeciwagregacyjne (zmniejszające zlepianie się płytek krwi), np. apyraza. Ponadto, pijawki dostarczają białka, np. kalinę i saratynę, co zapobiega agregacji płytek
krwi. Hementeryna pijawek dzięki swoim właściwościom rozpuszcza zakrzepy oraz udrażnia naczynia krwionośne.

• MIAŻDŻYCA
Badania kliniczne wskazują korzystny wpływ hirudoterapii na poziom stężenia lipidów. U pacjentów poddanych leczeniu pijawkami zaobserwowano normalizację poziomu całkowitego cholesterolu (TCI), triglicerydów (TG) oraz zmniejszenie LDL. W badaniach potwierdzono rownież przeciwmiażdżycowe oddziaływanie saratyn.

• NADCIŚNIENIE TĘTNICZE
PC-LS stanowi najważniejszy czynnik w wydzielinie ślinowej pijawek, który odpowiada za regulację ciśnienia. Obniża zbyt wysokie ciśnienie, a zbyt niskie podwyższa. Ponadto, histamina obecna w wydzielinie ślinowej pijawek uczestniczy w obniżeniu ciśnienia tętniczego poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych.

• UKŁAD NERWOWY
Dawniej pijawki przystawiano w celu poprawy samopoczucia i nastroju. Endorfina wydzielana przez pijawki nazywana jest hormonem szczęścia. Uspokaja i działa przeciwbólowo. Pijawki poleca się pacjentom z depresją, nerwicami, tikami nerwowymi. Ponadto, pijawki wydzielają neuroprzekażniki: histaminę, dopaminę, acetylocholinę i serotoninę, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Z gruczołów ślinowych wyizolowano substancje, które pobudzają wzrost komórek nerwowych. Wykazano, że egliny i bdeliny pomagają przy regeneracji włókien nerwowych. Stwarza to nowe możliwości przy schorzeniach neurodegeneracyjnych, takich jak dystrofia nerwowo-mięśniowa czy choroba Parkinsona.

• STANY ZAPALNE I LECZENIE BÓLU
Pijawki wydzielają liczne substancje o działaniu przeciwzapalnym, np. egliny w leczeniu chorób płuc i oskrzeli oraz astmy oskrzelowej, jak również bdeliny, które przyspieszają gojenie się ran, ale też działają przeciwzapalnie. Badania wykazały, że hirudoterapia zmniejsza intensywność bólu w chorobie zwyrodnieniowej stawów oraz poprawia aktywność ruchową. Pijawki pomagają także w chorobach kręgosłupa, reumatoidalnym zapaleniu stawów, bólach głowy, rwie kulszowej, zapaleniach korzeni nerwowych, także w zapaleniu rogówki, krtani, wątroby, zapaleniu zatok, ucha środkowego czy paradontozie.

• ZAKAŻENIA BAKTERYJNE
Pijawki żyją w symbiozie z drobnoustrojem produkującym substancję przeciwbakteryjną – CHLOROMYCETYNĘ. Wytwarzają także HIALURONIDAZĘ substancję rozpuszczającą składniki ścian komórkowych wielu mikroorganizmów. Działanie przeciwbakteryjne wykazuje także DESTABILAZA.

• NIEPŁODNOŚĆ
Hirudoterapia przynosi pozytywne efekty w leczeniu zaburzeń miesiączkowania oraz leczeniu niepłodności kobiet i mężczyzn. Prawdopodobnie związane jest to z hormonami wydzielanymi przez pijawki takimi jak: progesteron, estradiol, testosteron, kortyzol. Produkowana przez pijawki hirudyna powoduje lepszy napływ krwi, histamina działa rozkurczająco oraz zwiększa przepuszczalność naczyń krwionośnych, przez co nasila wytwarzanie śluzowej wydzieliny w błonach pokrywających narządy płciowe. Hialuronidaza bierze udział w procesie zapłodnienia (występuje w dużej ilości w spermie). Upłynniając śluz, ułatwia poruszanie się plemników w kanale szyjki macicy a następnie ich przenikanie przez osłonki komórki jajowej. Pijawka wytwarzając hormony płciowe i sterydowe wspomaga także siły
witalne i działa odmładzająco.

• PROSTATA
Związki produkowane przez pijawkę stymulują gruczoł krokowy do lepszego funkcjonowania. Hirudoterapia likwiduje zastoje krwi i limfy, poprawia krążenie i odżywienie tkanek, działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwobrzękowo. W efekcie zmniejsza się obrzęk gruczołu krokowego, łagodnieją dolegliwości bólowe, trudności w oddawaniu moczu, zmniejsza się zaleganie moczu.

• PARADONTOZA
Trudny zabieg ze względu na delikatne miejsce przyłożenia pijawek. Co ciekawe, pacjenci, widząc stopniową poprawę stanu dziąseł już po pierwszym zabiegu, chętnie i bez strachu domagają się następnych. Zabieg pijawką to koszt od 115zł w zależności od ilości pijawek postawionych na jednym zabiegu. Maseczka z krwi pijawki :koszt 200 zł. Jak wygląda zabieg?
Hirudoterapeuta przystawia pijawki na oczyszczoną skórę. Pijawki po napełnieniu się krwią (około 10 ml) same odpadają od skóry, zostawiając niewielką rankę, którą zabezpiecza się opatrunkiem. Następnie przeprowadzający zabieg wyciska z pijawek krew i wcześniej wymienione hirudozwiązki. Nakłada „maseczkę” na twarz, a po 20 minutach ją zmywa. Skóra od razu wygląda na młodszą i ładniejszą. Zmniejszają się zaczerwienienia, a skóra jest bardziej elastyczna. Efekty są tak piorunujące, ponieważ w ślinie pijawek zawarte są również lipidy, które zawierają hormony: testosteron, estradiol, progesteron, czy kortyzol. Działają regenerująco i odbudowująco na skórę. Dodatkowo maseczka jest w formie czynnej biologicznie, dzięki czemu dostajemy w pełni naturalny produkt.

Hirudoterapia połączona z wampirzą maseczką działa dwukierunkowo: po pierwsze samo przystawienie pijawek działa antyzakrzepowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Przystawione w odpowiednim miejscu zmniejszają ból i pomagają w regeneracji urazów; po drugie maseczka z naszej krwi, zmieszana z przeciwzapalną krwią pijawek pomaga również w regeneracji skóry i produkcji kolagenu. Dzięki przeciwzakrzepowym właściwościom śliny pijawki, na naszej skórze otwierają się naczynia krwionośne, dzięki czemu dobroczynne składniki krwi łatwiej dostają się do środka. Otwierają się również pory, a wszystkie składniki mineralne przenikają do skóry. Jeśli zależy nam także na zmniejszeniu cellulitu pijawki również będą świetnym rozwiązaniem, dzięki zawartym w ich ślinie lipazom, które pomagają w rozkładaniu się tłuszczu. Kto by pomyślał, że to dziesięciocentymetrowe żyjątko będzie dla nas tak zbawienne?

Wszystkie zabiegi

Skontaktuj się i umów na zabieg

Kontakt

Zabiegi

Gabinet Naturopatii Livas-TMC
Adam Starostecki

Kędzierzyn-Koźle
ul. Prosta 4 (Os. Cisowa)
Czynne: pon-pt 9-20, rejestracja telefoniczna
Konsultacje online: 30-45 min. tel., wideo, czat
Sobota i wizyty domowe: po uzgodnieniu i potwierdzeniu terminu z klientem

Gabinet Hirudoterapii
Joanna Milewska

Kędzierzyn-Koźle
ul. Traugutta 8

Czynne: pon-pt 9-20, rejestracja telefoniczna
Konsultacje online: 30-45 min. tel., wideo, czat
Sobota i wizyty domowe: po uzgodnieniu i potwierdzeniu terminu z klientem

Gabinet Naturopatii Livas-TMC
Adam Starostecki

Kędzierzyn-Koźle
ul. Prosta 4 (Os. Cisowa)
Czynne: pon-pt 9-20, rejestracja telefoniczna
Konsultacje online: 30-45 min. tel., wideo, czat
Sobota i wizyty domowe: po uzgodnieniu i potwierdzeniu terminu z klientem

Gabinet Hirudoterapii
Joanna Milewska

Kędzierzyn-Koźle
ul. Traugutta 8

Czynne: pon-pt 9-20, rejestracja telefoniczna
Konsultacje online: 30-45 min. tel., wideo, czat
Sobota i wizyty domowe: po uzgodnieniu i potwierdzeniu terminu z klientem